Yatay işaretlemeler; trafiğin düzenlenmesi, yasaklama ve kısıtlamaların belirtilmesi ve yolu kullananlara rehberlik etmesi amacıyla yol yüzeyine çizilen çizgiler, oklar, yazılar ve sembollerden oluşmaktadır. Kullanım amacı ve ekonomik maliyetlerine göre faklı tip uygulama çözümleri sunulmaktadır.

Tek Kompenantlı Boya Uygulamaları

Bu boya her türlü şehir içi ve şehirlerarası yolun, otoparkların ve diğer alanların çizilmesinde kullanılır. Soğuk yol çizgi boyası da tabir edilen bu boya Türkiye’de kullanılan en yaygın yatay işaretleme boyasıdır. Yüzeylere püskürtülmek suretiyle uygulanan üzerine serpilen cam kürecikleri sayesinde ışığı yansıtan tek bileşenli yol çizgi boyasıdır. İçinde bulunan pigmente bağlı olarak istenilen her renkte elde edilebilmektedir.

Çift Kompenantlı Boya Uygulamaları

Trafik güvenliğinin oluşturulmasında önemli rol oynayan yaya geçitleri, dur çizgileri ve yavaşlama uyarı çizgileri için ideal bir çözümdür. Çift kompenantlı yol çizgi boyaları bileşenlerinin belirli oranlarda karıştırılması neticesinde oluşan reaksiyon ile sertleşerek sürüldüğü yüzeye yapışan, fiziksel ve kimyasal dayanımı çok yüksek bir üründür. Yüksek dayanımı sayesinde yoğun trafik altında dahi kalıcılığını uzun süre muhafaza edebilmektedir.

Termoplastik Boya Uygulamaları

Yaygın olarak otoyollar ve bölünmüş yollarda, ayrıca şehir içi ana arter yollarda kullanılan bitümlü sıcak kaplamaya uygun boyadır. Belirli sıcaklıklarda (180-220 ºC) eritildikten sonra uygun cihazlar vasıtasıyla yol yüzeyine püskürtülerek uygulanan sıcak yol çizgi boyasıdır. Kuruma süresinin kısa olması trafiğe engel olmadan uygulama avantajı sağlamaktadır. Uçucu bileşeni olmadığı için çevreye herhangi bir zararı yoktur. Kuruma süresi ortalama 2,5 – 3 dakikadır.

Su Bazlı Boya Uygulamaları

Tek bileşenli, Su bazlı, yüksek yapışma mukavemetli, UV dayanımı yüksek solma-sararma yapmayan bu boyalar her türlü asfalt ve beton yüzeyin koruyucu olarak kaplanması ve boyanmasında özellikle bisiklet ve yaya yollarının işaretlemelerinde kullanılmaktadır.

Çeşitli Sembol ve Figür Uygulamaları

Şablon ve şeçitli aparatlar ile her türlü asfalt boyasının yüzeye uygulanması ile oluşturulur. Karayollarında gördüğünüz “DUR”, “YAVAŞ” yazıları ve çeşitli ok uygulamaları yanı sıra isteğe bağlı olarak her türlü uygulama yol yüzeyine uygulanmaktadır.